ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > تضییع حقوق و اخراج کارگران شرکت ارس خودرو، آمیکو

تضییع حقوق و اخراج کارگران شرکت ارس خودرو، آمیکو

آمیکو
ایران – کارگری

تضییع حقوق و اخراج کارگران شرکت ارس خودرو، آمیکو

کارگران آمیکو: تعدیل شدیم؛ حقوقمان تضییع شد/ دفتر مدیریت شرکت: کارگران ۳۹ ماه حقوق گرفتند، بدون این که یک پیچ بسته باشند

در روزهای گذشته کارگران تعدیلی شرکت ارس خودرو دیزل (آمیکو) تجمع کردند؛ دفتر مدیریت شرکت می‌گوید: حق و حقوق تعدیلی‌ها را پرداخته‌ایم.
به گزارش خبرگزاریها، بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران شرکت ارس خودرو دیزل (آمیکو) که در منطقه آزاد ارس مشغول به کار بوده‌اند، تعدیل شده‌اند.
این کارگران روز یکشنبه پنجم آبان ۱۳۹۶در اعتراض به اخراج و تضییع حقوق خود توسط کارفرما و نیز حکم بدوی صادر شده توسط واحد کار منطقه آزاد ارس، مقابل ورودی منطقه آزاد ارس تجمع کردند.

کارگران معترض می گویند: در میانه تابستان امسال بیش از صد نفر از کارگران این واحد خودروسازی به بهانه نبود فروش محصولات شرکت و عدم رونق بازار تعدیل شدند و در این میان هیچکدام از مکاتبات و ملاقات‌هایی که با مسئولان استانی و منطقه آزاد اقتصادی انجام شد، نتوانست در تصمیم کارفرمای خودروسازی آمیکو تغییری ایجاد کند.

آنها می‌گویند که بهترین سالهالی جوانی خود را در شرکت‌های تابعه گروه آمیکو صرف‌کرده‌اند ودر میان‌شان حتی افرادی با بیش از ۲۰ سال سابقه کاری هم وجود دارد.
این کارگران می‌گویند که علاوه بر اخراج، ازحقوق مقتضی مصرح در قانون و قرارداد همچون مبلغ ۱۵ روز سنوات اضافه در صورت اخراج به ازای هر سال خدمت(۱۵+۳۰روز) و نیز حقوق دیگر محروم مانده‌اند.

یکی از این کارگران  گفت:  نزدیک به ۹۰ نفر از کارگران اخراجی مذکور اقدام به گرفتن وکیل و شکایت از شرکت آمیکو کرده‌اند  که پس از هفته‌ها کش و قوس و علیرغم مذاکرات با رئیس سازمان منطقه آزاد ارس ، رای نهایی به ضرر کارگران صادر شد ؛ این رای کارگران را به دلیل امضای فرم تسویه حساب سالانه در سالهای قبل، مستحق دریافت حقوق مترتب از اخراج در حین کار ندانسته است.

حقوق و سنوات کارگران پرداخت شده

در همین رابطه دفتر مدیریت مرکزی شرکت در تهران به خبرنگار ایلنا گفت: پیرو مشکلاتی که دامنگیر اقتصاد و شرکت‌های تولیدی شده، شرکت آمیکو با رکود مواجه شد؛ در شرایط رکود، کارگران حدود ۳۹ ماه حقوق گرفتند، بدون این که حتی یک پیچ بسته باشند.

این مقام مسئول با بیان این که آمیکو خصوصی است و علیرغم صبر ۳۹ ماهه و اقدام نکردن به تعدیل نیرو، گشایشی حاصل نشد، مدیریت شرکت تصمیم به تعدیل گرفت.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment