ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > اخراج، پاسخ اعتراض کارگران پروژه شهری اهواز به مطالبات‌شان

اخراج، پاسخ اعتراض کارگران پروژه شهری اهواز به مطالبات‌شان

اخراج، پاسخ اعتراض کارگران پروژه شهری اهواز به مطالبات‌شان
ایران ـ کارگری

 

اخراج، پاسخ اعتراض کارگران پروژه شهری اهواز به مطالبات‌شان

بر اساس خبر دریافتی در روز چهارشنبه ۲۸دیماه ۹۶، کارگران پروژه قطارشهری اهواز (شرکت کیسون) در واکنش به اخراج همکارانشان تحت لوای تعدیل نیرو گفتند: «دلیل اخراج همکاران ما تعدیل نیرو نبود؛ بلکه آنها بعد از این که نزد استاندار رفتند و از حق و حقوق خود حرف زدند به راحتی اخراج شدند؛ در حالیکه استاندار وعده داده بود که مشکل آنها را با همکاری اداره کار، حل کنند؛ اما پاسخ آنها فقط اخراج بود. اگر حرفی بزنیم میگویند بفرما! و یک نفر دیگر را به جای ما می‌آورند. شرایط هم به شکلی است که به خاطر بیکاری، افراد به راحتی و با هر شرایطی، جای ما را می گیرند.»

این کارگران در ادامه می‌گویند: «حتی تاریخ دقیقی برای اینکه بدانیم کی حقوق دریافت می‌کنیم، اعلام نشده است؛ هر زمانی که دوست داشته باشند به ما حقوق می دهند. ۴۲ روز پیش به ما حقوق برج ۱۱ سال ۹۵ را دادند. با این همه سابقه کاری حتی تا به حال نفهمیده‌ایم که حقوق ما تا امروز چقدر بوده است.»

بنا به گزارش رسانه‌ای شده در۲۸دیماه، یکی از کارگران شرکت کیسون می‌گوید: ‌«حقوق‌های معوقه ما چیزی حدود ۱۲ ماه است که از برج دوازدهم سال گذشته پرداخت نشده است. در شهریور امسال اعتصابی در استانداری داشتیم که مسئول بازرسی استانداری در جریان همه ماجرا هستند؛ اما متاسفانه کسی رسیدگی نمی کند؛ اگر در مورد حقوق های معوقه خود صحبت کنیم، اتفاقی که برای عده ای از همکاران ما افتاد و اخراج شدند، تکرار می شود.»

او با اشاره به اینکه در این مورد با سه نماینده مجلس صحبت کرده‌ایم؛ اما جوابی نگرفته‌ایم و ترتیب اثری نداده‌اند، ادامه می‌دهد: «مدیر شرکت کیسون، پروژه قطار شهری، هیچ پاسخی برای دریافت حقوق به ما نداده است.»

کارگر دیگر پروژه قطار شهری اهواز عنوان می‌کند: «۴۰روز پیش حقوق برج ۱۱ پارسال را دریافت کردیم، اما امسال هیچگونه حقوقی دریافت نکرده‌ایم. تا الان که یازده ماه است حتی مزایا نیز نگرفته‌ایم. در جریان هستیم که  پول دارند؛ اما نمی‌خواهند حقوق ما را بدهند.»

حقوق ما خرج سرمایه‌گذاری می‌شود

وی اضافه می‌کند: «۴-۵ ماه شرکت نیمه تعطیل بود، ما نیز ساکت بودیم؛ اما در حال حاضر کارگر و پیمانکار آورده‌اند تا کار را شروع کنند؛ بنابراین اعتبار آنها تامین شده؛ اما متاسفانه قصد ندارند بدهی‌ها و طلب ما را پرداخت کنند.»

او ادامه می‌دهد: «این که ندادن حق ما، سهل‌انگاری است یا در جای دیگری سرمایه‌گذاری می‌کنند معلوم نیست، چون مدیران‌شرکتی، حقایق را نمی‌گویند؛ آنها فقط در پی این هستند که مردم بدانند در حال انجام پروژه‌های بزرگ هستند. این کارگران هستند که .. می‌دانند چه خبر است.»

اخراج، پاسخ اعتراض کارگران پروژه شهری اهواز به مطالبات‌شان

وی می‌افزاید: «فقط در حراست، نزدیک۱۵۰ نفر هستیم، پرسنل شرکت از جمله خدماتی و اداری حدود ۲۵۰ نفر می‌شویم که همه مثل ما حقوق دریافت نکرده‌اند. وقتی در تابستان امسال در استانداری خوزستان اعتصاب کرده بودیم، عده‌ای از همکارانمان اخراج شدند و کسی هم به داد آنها نرسید.»

درهمین رابطه کارگر دیگر شرکت کیسون گفت: « قرارداد ما ماهانه نیست؛ به شکلی است که ماه به ماه قرارداد می‌بندیم‌؛ بنابراین به راحتی حقوق مان پایمال می شود. وقتی در استانداری تجمع کرده بودیم، استاندار گفت: «برگردید سرکار، ما پول‌هایتان را می‌دهیم» اما جواب آنها به جای پول، اخراج بود.»

او اضافه می‌کند: «حتی در جایی گفتند که این پول را قسطی به ما پرداخت می‌کنند؛ اما سال ۹۶ در حال تمام شدن است و ما مقدار بدهی‌های سال ۹۵ خود را نیز نگرفته‌ایم؛ استاندار، بخشدار و فرماندار همه از این موضوع باخبرند و پروژه نیز اعتبار خوبی گرفته است؛ اما شایعه شده است که شورا گفته، پول را برای ادامه کار بردارید و فعلاً حقوق کارکنان را پرداخت نکنید.»

خطاب به مقامات جمهوری اسلامی: آیا این کارگران زحمتکش هم از آن طرف مرزها آمده‌اند؟ واقعیت این است امروز وطن ما پر شده است از اینگونه بی عدالتی و ظلم و ستم‌های روزافزون حاکمیت و قطعأ دیر و دور نیست تا تمام بساط این ظلم و نابرابری در ایران بدست توانای همین زحمتکشان برچیده شود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment