ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > اختلاس میلیونی از حقوق رانندگان با ترفند نقص فنی دستگاه‌های GPS

اختلاس میلیونی از حقوق رانندگان با ترفند نقص فنی دستگاه‌های GPS

اختلاس میلیونی
ایران – کارگری

اختلاس میلیونی از حقوق رانندگان با ترفند نقص فنی دستگاه‌های GPS

براساس گزارشات رسیده، مدتی است که دستگاه‌های GPS روی اتوبوس‌های شرکت واحد نصب شده‌ است تا بر توقف اتوبوس‌ها در تمامی ایستگاه‌های اتوبوسرانی نظارت وجود داشته باشد. ادعا می‌شود این طرح با هدف خدمت‌رسانی به شهروندان تهرانی برنامه‌ریزی شده است؛ اما نقص‌های آن رانندگان شرکت‌ واحد را دچار خسارت و زیان‌دهی کرده است و بنظر می‌رسد که این دستگاهها بیشتر در خدمت اختلاس میلیونی صاحبان کار است.

درحالیکه مدیر عامل شرکت واحد اتوبوسرانی مدعی است به تمامی شکایات رسیدگی می‌شود و در صورت اثبات؛ جرایم عودت داده می‌شود. رانندگان اتوبوسرانی خصوصی تأکید می‌کنند که هر ماه مبالغ‌ هنگفتی از درآمد آن‌ها بدلیل نفص فنی سیستم GPS از آنها کسر می‌شود و شکایاتشان از سال‌ گذشته بی‌نتیجه مانده ‌است،

تعدادی از رانندگان شرکت واحد در رابطه با نقص‌های این طرح می‌گویند: سیستم GPS نصب شده روی اتوبوس‌های شرکت واحد با خطوط اینترنتی فعال می‌شود. خطوط اینترنت در شهر تهران با مشکلات بسیاری از نظر آنتن‌دهی روبه‌رو است و در بعضی از نقاط شهر به علت امنیتی بودن یا نبودن آنتن قطع می‌شود. این امر باعث می‌شود که دستگاه در تمامی نقاط، توقف اتوبوس را به مرکز گزارش ندهد. این در صورتی است که رانندگان در تمامی ایستگاه‌ها توقف دارند.

یک راننده در این باره می‌گوید: این مشکل به همین جا ختم نمی‌شود. جریمه‌های عدم توقف رانندگان بسیار بالا است. یک‌بار ناظر شرکت واحد با ما به صورت آزمایشی آمد. با اینکه من در تمامی ایستگاه‌ها توقف داشتم؛ اما در مرکز، عدم توقف در ایستگاه‌ها گزارش شده بود.

این راننده در ادامه می‌گوید؛ ماهانه رانندگان جریمه‌های سنگینی بابت این نقص فنی پرداخت می‌کنند؛ در صورتی که این جریمه مربوط به کم‌کاری رانندگان شرکت واحد نیست که لایق جریمه باشند. مسئولان اتوبوسرانی می‌گویند به شکایات ما رسیدگی می‌کنند اما همچنان در تمامی این مدت بیش از نیمی از حقوق ما در پرداخت جرایم پیمایشی کسر می‌شود.

او ادامه می‌دهد: در فیش حقوقی تیرماه سال گذشته از یک میلیون و ۹۰۰هزارتومان حقوق، یک میلیون و  ۲۰۰ هزار تومان آن بابت جرایم پیمایشی کسر شده است. شرکت واحد با آگاهی نسبت به اینکه این عدم توقف اتوبوس‌ها به دلیل نقص فنی سیستم GPS نصب شده روی اتوبوس‌ها‌ است اما حاضر به بازپرداخت مبلغ کسر شده نیست. این اتفاق به تیرماه سال گذشته خلاصه نمی‌شود. من هم آن را به عنوان نمونه بیان کردم. هرماه این مبلغ از ما کسر می‌شود و به جیب شرکت‌واحد می‌رود. وقتی حساب و کتاب کنید این می‌شود یک اختلاس میلیونی که معلوم نیست به جیب کی می‌رود.

یک راننده دیگر در این باره می‌گوید: پول‌های کسر شده از رانندگان به کجا می‌رود؟ کسر ماهانه یک میلیون تومان از رانندگان شرکت واحد مبلغ هنگفتی می‌شود. این‌ کار اگر اختلاس میلیونی نیست پس نامش چیست؟ با سود پول‌های ما رانندگان شرکت‌ واحد چه می‌کنند؟

این سؤالی است که مقامات و مسئولین دولتی باید جواب بدهند همانها که چند روز قبل نیز  ۹ سال تولید خودروهای سایپا را پیش فروش کردند و به گزارش رسانه‌ها از حدود  ۶ میلیون شهروند هر نفر ۲۵ میلیون تومان بابت پیش خرید خودرو دریافت کردند. مبلغی بالغ بر ۱۵۰ هزار میلیارد تومان و به ارز دولتی بیش از  ۳۵ میلیارد دلار!!!

سرکیسه کردن مردم و ربودن سرمایه‌های ملت با عناوین مختلف، تخصص ویژه مقامات جمهوری اسلامی است و از این حیث حقأ در تمام دنیا نمونه‌اند.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment