ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > اخبار اعتراضات کارگران نسبت به حقوق‌های معوقه و نبود امنیت شغلی

اخبار اعتراضات کارگران نسبت به حقوق‌های معوقه و نبود امنیت شغلی

کارگران شهرداری نیشاپور
ایران ـ کارگری

اخبار اعتراضات کارگران نسبت به حقوق‌های معوقه و نبود امنیت شغلی

اعتراض کارگران شهرداری نیشابور نسبت به حقوق معوقه

بنا به اخبار رسیده، حدود۸۵۰ نفر از کارگران شاغل در شهرداری نیشابور و سازمان‌های وابسته به آن که به‌ صورت پیمانی و قراردادی مشغول به کار هستند،۲ ماه تاخیر در دستمزد خود دارند.

این خبر به عدم دریافت مزایای اضافه‌کاری و حق‌کار در روزهای تعطیل کارگران شهرداری نیشابور از ابتدای سال جاری نیز اشاره می‌کند.

یک منبع کارگری با بیان اینکه کارگران شهرداری نیشابور از حداقل‌های مزدی برخوردار بوده و امنیت شغلی ندارند، افزود: میزان دریافتی برخی از کارگران شهرداری نیشابور هر ماه به‌صورت حداقلی پرداخت می‌شود که این رقم با پایه حقوقی که شورای عالی مزد در سال ۹۶ تعیین کرده، تطبیق ندارد.

وی افزود: مشکلات کارگران شهرداری نیشابور را هم به‌صورت حضوری و هم غیرحضوری به مسئولان شهری انتقال داده‌‌ایم اما هنوز اتفاقی نیفتاده و تصمیمی گرفته نشده است.

اعتراض شیلات‌داران میانکوه به بی‌توجهی نسبت به خسارات نشت نفت در مزارع پرورش ماهی

شیلات‌داران میانکوه

خبر دریافتی حاکی از تجمع شیلات‌داران بخش میانکوه از توابع شهرستان اردل، مقابل استانداری چهارمحال و بختیاری در ظهر روز سه‌شنبه ۲۴بهمن‌ماه ۹۶، است.

یادآوری می‌شود که سال گذشته، ترکیدن خط لوله انتقال نفت مارون در بخش میانکوه شهرستان اردل، خسارات‌ بسیاری برای زمین‌ها، مزارع پرورش ماهی و منابع آبی این منطقه به‌ بار آورد.

گزارشگران خبری، تجمع روز سه‌شنبه عده‌ای از شیلات‌داران بخش میانکوه روبروی استانداری چهارمحال و بختیاری را در راستای درخواست رسیدگی به حل این مشکل می‌دانند.

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری نظرآباد نسبت به حقوق معوقه چندماهه و حق بیمه

کارگران شهرداری نظرآباد

بنا به خبری که در روز سه شنبه ۲۴ بهمن‌ماه ۹۶ دریافت کرده‌ایم، کارگران شهرداری نظرآباد در همان روز، در اعتراض به عدم پرداخت چندماه حقوق وحق بیمه خود با تعطیل کردن کار، مقابل شهرداری شهرستان نظر‌آباد، گردهم‌ آمده و نسبت به عدم رسیدگی به مشکل خود، اعتراض کردند.

اعتراض ماهیگران بندر چابهار به عدم لایروبی بندرگاه رمین و بریس

ماهیگران بندر چابهار

مطابق اظهار ماهیگیران چاه‌بهار،‌ عدم لایروبی بندرگاه رمین و بریس ـ دو توقفگاه مهم شناورهای ماهیگیری در بندر چابهار استان سیستان و بلوچستان ـ مشکلاتی را برای رفت‌وآمد شناورهای ماهیگیری این بندر ایجاد کرده است.

این ماهیگیران لایروبی نشدن بندرگاه‌ رمین در منطقه چابهار را عامل ایجاد معضل در تردد شناورهای ماهیگیری مستقر در این بندرگاه، می‌دانند.

به گفته این ماهیگران، به رغم ظرفیت بندرگاه رمین برای پهلو گرفتن تا مرز۱۰۰شناور، اما در محدوده آب‌های آن؛ از سالیان قبل هیچ عملیات لایروبی‌ای صورت نگرفته است؛ موضوعی که باعث شده است تا شناورهای ماهیگیری در ورود و خروج به این توقفگاه مشکلات جدی داشته باشند.

آنطور که از صحبت این ماهیگیران برمی‌آید،‌ حجم بالای گل‌ولای موجود در بستر این توقفگاه، در شرایطی که سطح آب پایین می‌رود، ریسک آسیب‌پذیری شناورها را بالا برده است. به نظر می‌رسد که مکاتبات چندین باره آنها با اداره شیلات استان سیستان و بلوچستان برای حل این مشکل، تاکنون بی نتیجه مانده است.

اعتراض کارگران تصفیه‌خانه شیراز به دستمزدهای عقب مانده خود

تصفیه‌خانه شیراز

براساس اظهارات گروهی از کارگران پیمانکاری در بخش ساختمان پروژه تصفیه‌خانه شیراز، آنها مدتی است که مطالبات مزدی خود را دریافت نکرده‌اند این امر باعث اعتراض این کارگران شده است.

بیکاری، کارگران کاشی اصفهان را نگران کرده است

کارگران کاشی اصفهان

بر پایه خبری که دریافت کرده‌ایم کارگران کاشی اصفهان نگران تعطیلی این واحد تولیدی و بیکاری خود هستند.

آنها از اینکه مسئولان به هیچ‌یک از وعده‌های خود عمل نکرده‌اند و پیگیر مراجعات چندباره آنها به استانداری نبوده‌اند، شاکی هستند.

۳۵۰ کارگر این واحد تولیدی نگران آینده شغلی خود بوده و برداشت آنها این است که این واحد تولیدی راه‌اندازی مجدد نخواهد شد. آنها می‌گویند که هدف نهایی بیکار کردن ما کارگران است.
لازم به ذکر است که این کارگران در روز شنبه ۲۱بهمن‌ماه ۹۶ در یک تجمع مقابل استانداری اعتراض خود را به نمایش گذاشتند؛ اما کسی به مشکلات آنها رسیدگی نکرد.

به گفته نمایندگان کارگران کاشی اصفهان، پیگیری‌های مکرر و مراجعه به استانداری تاکنون بی‌نتیجه بوده‌است و حتی تجمعی که روز شنبه مقابل استانداری برگزار شد، به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌است.

رئیس اداره کار نجف آباد اصفهان گفت: «امروز دوشنبه23 بهمن که با شما صحبت می‌کنم، این کارخانه تعطیل است و تولید در آن متوقف شده‌ است.»

علت تعطیلی کارخانه کاشی اصفهان را کمبود نقدینگی عنوان کرده‌اند؛ امری که تاوان آنرا همیشه و قبل از همه، کارگران باید پس بدهند.

نگرانی کارگران «ایران چوکا» از تهدید امنیت شغلی

کارگران ایران چوکا

کاهش فعالیت تولیدی صنایع چوب و کاغذ ایران در شهرستان تالش، کارگران این کارخانه تولیدکننده کاغذ را از بابت امنیت شغلی خود نگرانی کرده است.

گزارشات رسیده از شاغلین در این واحد تولیدی اعلام می‌دارد که فعالیت کارخانه ایران چوکا که در زمینه تولید انواع کاغذ در استان گیلان فعال است، از ابتدای سال ۹۶ به دلیل مشکلات مالی به حداقل خود رسیده است.

این گزارش می‌افزاید که کارگران کارخانه «ایران‌چوکا» کاهش تولیدات این کارخانه را تهدیدی برای امنیت شغلی خود می‌دانند.

بنا به گفته این کارگران، «ایران‌چوکا» فعالیت و رونق چند سال گذشته را ندارد و از ابتدای سال جاری هرچند هفته یکبار  به صورت موقت برای مدت نامعلومی فعالیت این واحد تولیدی متوقف شده است.

یادآوری می‌شود که کارخانه «ایران‌چوکا» برای یکسال تا ۲۹ آبان ماه سال ۹۵ تعطیل بود که در نتیجه اعتراضات ده روزه کارگران، بار دیگر فعالیت تولیدی خود را از سر گرفت. حال به نظر می‌رسد که بعد از پشت سر گذاشتن این همه مشکلات، دوباره وضعیت بحرانی سال قبل گریبانگیر این کارگران شده است.

جالب است که مدیران «‌ایران‌چوکا» نیز عامل بحران را کمبود نقدینگی ذکر کرده‌اند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment