ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > اعتراض در دانشگاه امیرکبیر نسبت به احکام حبس برای دانشجویان و حمله بسیجیان

اعتراض در دانشگاه امیرکبیر نسبت به احکام حبس برای دانشجویان و حمله بسیجیان

دانشجویان
ایران – اجتماعی

اعتراض در دانشگاه امیرکبیر نسبت به صدور احکام حبس برای دانشجویان و حمله بسیجیان به تجمع

روز ۲۰ اسفند ماه، شماری از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر تهران، در اعتراض به بازداشت‌ها و احکام صادر شده برای برخی دانشجویان دستگیر شده در ۳ ماه اخیر، تجمعی برگزاری کردند که توسط بسیجیان به درگیری کشیده شد.

روز دوشنبه ۲۰ اسفندماه تعدادی از بسیجیان به تجمع دانشجویان دانشگاه امیرکبیر که در اعتراض به احکام حبس فعالان دانشجویی برگزار شد، حمله کرده و تلاش نمودند دانشجویان را پراکنده کنند.
به دنبال این درگیری‌ها، تجمع دانشجویان، بدون آنکه اجازه خواندن بیانیه پایانی داده شود، خاتمه یافت؛ شماری از دانشجویان توسط نیروهای بسیجی در این درگیری ها مجروح شده‌اند.

یادآوری می‌شود که دادگاه انقلاب در هفته های اخیر لیلا حسین‌زاده، دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران، را به ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور، سینا ربیعی دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران، را به ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور، و محسن حق‌شناس دانشجوی طراحی صحنه دانشگاه تهران نیز به ۲ سال حبس تعزیری محکوم کرده است.
اتهامات این دانشجویان «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی و اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی» اعلام شده است.

در پی بازداشت گسترده دانشجویان پس از اعتراض‌های دی ماه امسال مقام‌های دولتی گفته بودند که دانشجـویان به مرور آزاد خواهند شد، اما گزارش‌های روزهای اخیر از تداوم بازداشت‌ها حکایت دارد.
عصر یکشنبه ۶ اسفند ماه ۱۳۹۶ پریسا رفیعی، دانشجوی رشته عکاسی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و از فعالان صنفی، هنگام خروج از دانشگاه از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.

پدرام پذیره نائب رئیس شورای صنفی دانشگاه تهران نیز در تاریخ ۳۰ بهمن‌ماه سال جاری پس از مراجعه به به شعبه ۴ دادسرای مقدس جهت تکمیل بازپرسی پرونده مجددا بازداشت شد و پس از یک روز با تودیع وثیقه آزاد شد.
طبق گفته مقام‌های دولتی و نمایندگان مجلس بیش از ۱۱۰ دانشجو در جریان اعتراض‌های دی امسال بازداشت شدند.

در اعتراضات سراسری روز نهم دی ماه در ایران، دانشجـویان دانشگاه تهران و امیرکبیر (پلی تکنیک) نیز با جمعیت معترض در تهران همراه شدند و شعارهایی مانند «دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد»، «دانشجو، کارگر، اتحاد اتحاد» سر دادند. دانشجویان خوابگاه دانشجویی (کوی دانشگاه تهران) نیز در شب نهم دی ماه با شعارهایی مانند «کار، نان، آزادی» برای ساعاتی در محوطه این مجتمع خوابگاهی تجمع کرده و شعار میدادند:
«دانشگاه پادگان نیست» ، «دانشگاه پادگان شده»

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment