ایران کارگر > اخبار > دستفروشان و کولبران > احضار و تهدید کولبران اورامان توسط مرزبانی نیروی انتظامی

احضار و تهدید کولبران اورامان توسط مرزبانی نیروی انتظامی

تهدید کولبران

ایران – کولبران

احضار و تهدید کولبران اورامان توسط مرزبانی

مرزبانی نیروی انتظامی (ناجا) در اورامان کولبران را احضار کرده و با تهدید به آنان اعلام کرده‌ که دیگر حق عبور از مرز برای کار کولبری را ندارند.
بنابر گزارشات رسیده ، روز پنج‌شنبه نهم شهریورماه، مرزبانی ناجا کولبران مناطق مرزی اورامان را دسته دسته احضار کرده است، تا به آنها ممنوعیت عبور از مرز را ابلاغ کند.
در همین رابطه یکی از کولبران احضار شده در اورامان گفت: “مرزبانی تأکید کرده است با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق مرزها را به روی اقلیم کردستان خواهند بست”.

این کولبر افزود:

“مرزبانی به کولبران اعلام کرده با بستن مرزها، کولبران دیگر حق عبور از مرز را  ندارند و در صورت مشاهده تردد کولبران در مناطق مرزی، آنان را مورد تیراندازی قرار خواهند داد”.
کولبر احضار شده می گوید، مرزبانی تهدید کرده در صورت عدم تعهد کولبران به شدت با آنان برخورد خواهند کرد.
طی مدت اخیر آزار و اذیت کولبران در اورامان توسط نظامیان ناجا افزایش یافته است.

یادآوری می شود که، اوایل هفته گذشته نیز، نیروهای سپاه بدون هیچ زمینه قبلی، مرز اورامان را به روی کولبران بستند و معابر تردد کولبران را مسدود و به کنترل خود درآوردند. این اقدام سپاه نارضایتی شدید کولبران منطقه اورامان را درپی داشت. به گفته کولبران، طی مدت اخیر آزار و اذیت این کولبران توسط نظامیان ناجا افزایش یافته است.
خاطر نشان می شود که کولبر نام یکی از قشرهای زحمتکش کردستان ایران است که در مناطق مرزی به کار کوله‌کشی و بارکشی مشغول‌اند.
مدتهاست که نهادهای دولتی با کولبران و کاسبکاران در کردستان تحت عنوان “قاچاقچیان کالا” برخورد می‌کنند، در حالیکه ساکنین کُرد مناطق کُردنشین ایران به سبب نبود فرصت‌های شغلی و نگاه امنیتی حکومت به این مناطق، از روی اجبار به شغل پُرخطر کولبری روی برده و در این ارتباط بسیاری از کولبران جان خود را از دست می‌دهند.

بستن مرزها و ممنوع کردن تردد کولبران به معنی بیکاری آنها و ازدست دادن درآمد ناچیزی است که این قشر زحمتکش با حمل بارهای سنگین در مسیرهای صعب‌العبور کوهستانی و با پذیرش ریسک و خطر جانی برای خود و خانواده بدست می‌آورد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment