ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > احتمال اختلال در امور نفتی ایران و کاهش شدید صادرات نفت

احتمال اختلال در امور نفتی ایران و کاهش شدید صادرات نفت

کاهش صادرات نفت

ایران – اقتصادی

احتمال اختلال در امور نفتی ایران و کاهش شدید صادرات نفت

روز جمعه ۱۳ اکتبر قیمت نفت به دلیل کاهش تولید و ذخایر نفتی آمریکا افزایش یافت. به گفته تجار بازار نفت، آمار افزایش واردات چین نیز دلیل دیگری برای افزایش قیمت نفت بوده است.

طبق گزارش خبرگزاری رویترز، تحلیل‌گران بر این باور هستند که در پی کاهش تولید از سوی سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک)، بازار جهانی نفت بعد از سال‌ها عرضه بیش‌ از اندازه نفـت، اکنون به تعادل رسیده است.
روز جمعه قیمت نفت وست تکزاس با ۷/۰ درصد افزایش به ۹۴/۵۰ دلار برای هر بشکه و قیمت نفـت برنت هم با ۶/۰ درصد افزایش به ۵۹/۵۶ دلار رسید.
روز پنجشنبه سازمان اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد در هفته منتهی به ۶ اکتبر، ذخایر نفـت خام آمریکا ۷/۲ میلیون بشکه کاهش نشان داد و به ۲۲/۴۶۲ میلیون بشکه رسید.

بنابه خبر دیگری واردات چین هم که متوسط ماهانه آن از ژانویه تا سپتامبر ۵/۸ میلیون بشکه در روز بود، در ماه سپتامبر به ۹ میلیون بشکه در روز افزایش یافت و به این ترتیب چین اکنون بزرگترین واردکننده نفـت در جهان است.

آنچه تحلیلگران نفتی می‌گویند:

تحلیلگران بازار نفت می‌گویند، با وجود این افزایش قیمت سازمان اوپک باید کاهش تولید خود را پس از انقضای مهلت مقرر در ماه مارس ۲۰۱۸ تمدید کند تا بازار نفـت با مشکل افزایش عرضه مواجه نشود.

سازمان اوپک به همراه تولیدکنندگان دیگر نفـت و از جمله روسیه از ماه ژانویه سال جاری تولید نفـت خود را کاهش داده‌اند. این توافق در ماه مارس ۲۰۱۸ به پایان می‌رسد و هم اکنون مذاکراتی برای تمدید این توافق در جریان است.

خریداران بازار نفـت در انتظار تصمیم دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در مورد توافق اتمی با ایران هستند. در صورتی که این توافق از سوی ترامپ تایید نشود، کنگره آمریکا در ظرف ۶۰ روز تحریم‌های جدید علیه این کشور را تصویب خواهد کرد.

جف براوون، کارشناس امور نفتی به رویترز گفت: «تحریم‌های آمریکا می‌تواند امور مالی نفـت ایران را مختل کند. آخرین باری که این اتفاق افتاد، صادرات نفت ایران به میزان ۱ میلیون بشکه در روز کاهش یافت. ممکن است این بار به این اندازه نباشد، ولی در هرصورت میزان افت صادرات ایران قابل توجه خواهد بود».

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment