ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > احتمال توقف نیروگاه‌های برق خوزستان بدلیل بحران آب در استان

احتمال توقف نیروگاه‌های برق خوزستان بدلیل بحران آب در استان

بحران آب در خوزستان
ایران – اجتماعی

احتمال توقف نیروگاه‌های برق خوزستان بدلیل بحران آب در استان

مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان شدت بحران آب در این استان را بی‌سابقه خواند و هشدار داد که به دلیل خشکسالی، احتمالا شماری از نیروگاه‌های برق آبی خوزستان احتمالا از مدار تولید خارج خواهند شد.

روز چهارشنبه ۲۷ دی، کیامرث حاجی‌زاده، مدیرکل مدیریت بحران خوزستان، عنوان کرد که اگر تا پایان زمستان باران مناسبی نیاید، «قطعا در استان بحران آب و برق خواهیم داشت».
او در ادامه افزود، شرایطی که استان خوزستان از نظر آب امسال در فصل تابستان تجربه کرد «در چهار دهه اخیر بی‌سابقه بود»، دمای هوا نیز در ۵۳ روز تابستان بالاتر از ۵۴ و ۵۵ درجه سانتیگراد بود و حتی در برخی روزها دمای هوا در زیر نور خورشید به ۶۰ درجه سانتیگراد رسید. »

وزارت نیرو اخیرا اعلام کرد که امسال به نسبت نیم قرن اخیر «کم‌ترین» میزان بارندگی در کشور ثبت شده است.
طبق آنچه  این وزارتخانه اعلام کرده، ورود آب به سدهای اصلی در سال جاری، ۳۰ درصد کم‌تر از مدت‌زمان مشابه در سال گذشته بوده‌ و در برخی پهنه‌های آب‌ریز مانند خلیج فارس، بارش‌ها ۶۷ درصد افت داشته است. حتی در برخی استان‌ها که «انتظار بارش خوبی می‌رفت» نیز بارش‌ ها بین ۴۰ تا ۷۵ درصد کاهش داشته‌است.

از سوی دیگر، مدیرکل مدیریت بحران خوزستان در این رابطه گفت: شرایطی که امسال مثلا در هندیجان تجربه شده در یک دهه اخیر بی‌سابقه بوده، به طوری که وضعیت آب شرب این شهر در دی ماه دچار مشکل شده است.
او در ادامه افزود: «متأسفانه به هشدارهایی که داده شد، توجهی نکردند و امروز خوزستان دارای چنین وضعیتی شده و دارای مشکل است. »

وی در ادامه گفت، «وضعیت آورد و حجم مخازن سدهای خوزستان به حد هشدار رسیده است به طوری که اکنون برخی از نیروگاه‌های برق آبی خوزستان در حال خارج شدن از مدار تولید هستند. از سویی باید از همین حالا به کشاورزان توضیح و آموزش داده شود تا بدانند که وضعیت خوبی برای کشت‌های بعدی نخواهند داشت و همین کشت‌های کنونی نیز با مکافات آب‌رسانی شده‌اند. »

‌رئیس سازمان آب و برق خوزستان نیز هشدار داده بود که مخازن آب استان با کمبود شدید مواجه است چنان که به جز در حوزه کرخه در هیچ جای دیگر استان آب کافی موجود نیست.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment