ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > احتمال اعدام زانیار و لقمان مرادی و سرنوشت نامعلوم رامین حسین‌پناهی

احتمال اعدام زانیار و لقمان مرادی و سرنوشت نامعلوم رامین حسین‌پناهی

احتمال اعدام زانیار و لقمان مرادی
ایران ـ اجتماعی

احتمال اعدام زانیار و لقمان مرادی و سرنوشت نامعلوم رامین حسین‌پناهی

بر اساس گزارش دریافتی، روز چهار‌شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷، زانیار مرادی و لقمان مرادی، زندانیان سیاسی محکوم به اعدام که در زندان رجایی‌شهر کرج محبوس هستند، به بهانه‌ی ملاقات با مدیر زندان از بندهای خود به بیرون فراخوانده شدند. همزمان با انتقال آنها به نقطه‌ای نامعلوم، تلفن‌های عمومی زندان نیز قطع شده است که احتمال اعدام زانیار و لقمان مرادی را در آینده‌ نزدیک، افزایش داده است. از سوی دیگر خانواده مرادی می‌گویند از طرف زندان با آنها تماس گرفته‌اند و خواسته شده است تا برای ملاقات با زانیار و لقمان به زندان مراجعه کنند. نشانه‌ای که معمولا در مورد زندانیان محکوم به اعدام پیش از اجرای حکم دیده می‌شود.

در رابطه با خبر احتمال اعدام زانیار و لقمان مرادی ، یکی از اعضای خانواده آنها گفته است: “تنها یک روز پس از این انتقال، روز پنج شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷، فردی که خود را وابسته به زندان رجایی‌شهر کرج معرفی می‌کرد با خانواده‌های ما (خانواده‌های زانیار و لقمان مرادی) تماس گرفت و از ما خواست برای ملاقات با این دو زندانی فردا (جمعه) به زندان مراجعه کنیم. ما هم‌اکنون عازم زندان رجایی شهر هستیم تا بلکه بتوانیم خبری از سرنوشت این دو عضو خانواده بگیریم”

هر چند فرد تماس گیرنده کلمه مشخص “آخرین ملاقات” را برای این دعوت به کار نبرده و همچنین به آنها نگفته است که این دو زندانی در آستانه‌ی اجرای حکم قرار دارند با این حال بر اساس تجربه و روال معمول این قبیل تماس‌ها به نشانه آخرین ملاقات خانواده‌ها با فرد محکوم به اعدام پیش از اجرای حکم تعبیر می‌شود. خانواده‌های مرادی ابراز امیدواری کردند با توجه به اینکه تلاش‌های حقوقی آنها در مورد لغو احکام اعدام همچنان ادامه دارد، این تماس به معنی عرف آن یعنی دعوت برای ملاقات آخر نباشد.

سالیان زیر حکم اعدام

افزایش احتمال اعدام زانیار و لقمان مرادی در آینده‌ نزدیک، در حالی‌ست که حدود ۴ سال از موعد مقرر نافرجام برای برگزاری دادگاه کیفری آنان می‌گذرد. پرونده این دو زندانی محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج کماکان در هاله‌ای از ابهام است و با وجود نص صریح قانون در بحث اطاله دادرسی و درخواست‌های مکرر این دو زندانی، همچنان هیچ چشم‌اندازی از محاکمه و تعیین فرجام پرونده آنان دیده نمی‌شود.

این زندانیان سیاسی که سال‌هاست بلاتکلیف در معرض اتهاماتی جدی به سر می‌برند در سایه‌ فقدان اسناد مستدل، در صورت برگزاری دادگاه از احتمال بالایی برای تبرئه و رهایی از حکم اعدام برخوردار هستند. علاوه بر اطاله دادرسی، این دو زندانی از مشکلات پزشکی نیز رنج می‌برند.

اردیبهشت‌ماه ۹۶، زانیار و لقمان مرادی با نگارش نامه‌ای سرگشاده خطاب به افکار عمومی، ضمن ارائه جزئیات آخرین تحولات پرونده خود بر موضوع شکنجه‌های اعمالی بر آنان و سناریوسازی دستگاه امنیتی تأکید کردند.

افزایش گمانه‌ها از احتمال اعدام زانیار و لقمان مرادی ، دو زندانی سیاسی در حالی‌ست که مورخ ۲۷ تیرماه امسال اقبال مرادی، پدر زانیار مرادی، از فعالان سیاسی منطقه کردستان نیز در پنجوین، یکی از شهرهای مرزی کردستان عراق با ایران به ضرب سه گلوله به قتل رسیده بود؛ امری که با توجه به سابقه فعالیت سیاسی او و حتی تلاش‌های پیشین برای ترور او، احتمال دخالت نیروهای امنیتی ایران در این ترور را تقویت می‌کرد.

نگرانی از سرنوشت رامین حسین‌پناهی

همزمان با تحولات مربوط به پرونده این دو زندانی که احتمال اعدام زانیار و لقمان مرادی را قریب‌الوقوع توصیف می‌کند و با توجه به مشترکات موجود، نگرانی‌ها از سرنوشت رامین حسین‌پناهی، دیگر زندانی سیاسی محکوم به اعدام این زندان نیز بالا گرفته است. رامین حسین‌پناهی که در رابطه با یک جریان سیاسی مشابه زانیار و لقمان مرادی در زندان است، تحت حکم قطعی اعدام و در سلول انفرادی به سر می‌برد. قطع تلفن‌های زندان و بی‌خبری از سرنوشت آقای حسین‌پناهی با توجه به تجربه‌های پیشین در شرایط کنونی بسیار نگران کننده است.

بیشتر بخوانید: اعتصاب غذای رامین حسین‌پناهی و احتمال اعدام قریب‌الوقوع او

لازم به اشاره است در هفته جاری، دستگاه قضایی در زندان زاهدان سه زندانی سیاسی را تنها یک روز پس از بروز درگیری بین گروه مسلح اپوزسیون بلوچستان و نیروهای امنیتی بصورت انتقام‌جویانه اعدام کرد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment