ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > اجاره مراتع به قطر بعد از هدیه آب به کویت و عراق؛ از تشنگی انسان‌‌ها تا گرسنگی چهارپایان

اجاره مراتع به قطر بعد از هدیه آب به کویت و عراق؛ از تشنگی انسان‌‌ها تا گرسنگی چهارپایان

اجاره مراتع به قطر
ایران ـ اجتماعی

اجاره مراتع به قطر بعد از هدیه آب به کویت و عراق؛ از تشنگی انسان‌‌ها تا گرسنگی چهارپایان

بر اساس خبری که چند روز پیش در مطبوعات داخل و خارج کشور، بالا گرفت، قرار است که بخش‌هایی از مراتع استان فارس به دامداران قطری ـ رانده شده از صحرا‌های عربستان ـ اجاره داده شود. اجاره مراتع به قطر در پی رسانه‌ای شدن حاتم بخشی‌های آب رودخانه کارون به کویت و عراق، در شرایطی که کشور در بحران کم‌آبی به سر می‌برد، و انتقال سهمی از برق سراسری کشور به کشور‌های همسایه (از جمله عراق) در زمانی که هشدار خاموشی‌های سراسری داده می‌شود، باعث تعجب و اعتراض مردم شده است.

آنطور که در برخی گزارشات خبری در اوایل تیرماه امسال (۱۳۹۷) آمده بود، «عربستان سعودی به دامداران قطری دستور داده است تا گله های شتر و گوسفند خود را از مراتع این کشور خارج کنند. تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی هم عبور گله‌های بزرگ شتر و گوسفند را از مرز دو کشور نشان می دهد.»

لازم به ذکر است که «بسیاری از دامداران قطری به علت کم بودن مساحت این کشور و فقدان چراگاه های لازم، دام های خود را در عربستان پرورش می دادند. اما حالا عربستان سعودی به دامداران قطری دستور داده است تا گله های شتر و گوسفند خود را از مراتع این کشور خارج کنند.» در ارتباط با خبر اجاره مراتع به قطر ، برخي كارشناسان صحبت از «اخراج ۱۲ هزار گوسفند و شتر قطري از مراتع عربستان» می‌کنند.

این سخاوتمندی که یکی از همین رسانه‌ها آن را «چوب‌حراج‌زدن به مراتعمان كه عامل مهمي در تغذيه منابع آب زيرزميني هستند» دانسته است، را باید در جهت به دست آوردن دل همسايگان در عرصه سیاست‌های منطقه‌ای ایران تلقی کرد.

اعتراض دامداران استان فارس نسبت به افزایش جمعیت شتر

به گفته رئيس اداره مرتع اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان فارس «هر شتر معادل شش يا هفت واحد دامي است و نمي‌توان در مرتع، شتر و دام‌هاي ديگر را توأمان داشت. به ازاي هر شتري كه وارد مرتع مي‌شود، بايد دام‌هاي ديگر خارج شود.» این درحالی است که مطابق اظهار او«در استان فارس هيچ مرتع بدون بهره‌برداري وجود ندارد. همه مراتع داراي طرح و دامدار عرفي هستند.» یا یک محاسبه کارشناسانه اين عمل « به‌دليل ازدست‌رفتن شغل مردم بومي، تأثير منفي بر اقتصاد ايران خواهد داشت.»

اجاره مراتع به قطر زمانی مطرح می‌شود که  «استان فارس و برخی از استان های شرقی کشور بحرانی‌ترین مناطق کشور هستند و در سال های آینده با مشکلات زیادی در حوزه منابع آبی، مواجه خواهند شد.»

در شرایطی که «حال‌ و روز منابع آب زیرزمینی کشور خوب نیست و بیابان‌ها مرزهای خود را توسعه می‌دهند، شش ماه از سال، بخش‌های وسیعی از ایران با پدیده گرد و غبار درگیر است و خسارات اقتصادی زیادی از این مسئله متحمل می‌شویم» تا آنجایی که به داده‌های آماری مربوط می‌شود «در ایران سالیانه ۶ میلیارد دلار برای احیای منابع آبِ زیرزمینی و جلوگیری از توسعه بیابان با کاشت نهال هزینه می‌شود، و استقرار هر بوته در کشور، با صرف چندین دلار از سرمایه ملی امکان‌پذیر می‌شود. با این وجود مسئولان استان فارس از مذاکراتی با قطر خبر می‌دهند، که قرار است گیاهان مراتع ایران، توسط دام‌های قطری خورده شود!»

روزنامه شرق در یکی از گزارشات خود پیرامون اجاره مراتع به قطر اشاره کرده است که «میزان دام موجود در مراتع کشور، سه‌ برابر ظرفیت این اکوسیستم است.» حال بعد از انتشار این اخبار، گفته می‌شود که «دامداران عرفی استان فارس نسبت به افزایش جمعیت گله‌های شتر در مراتع‌شان اعتراض دارند و این اقدام را مخرب برای مراتع توصیف می‌کنند.»

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment