ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > آمـار هـولـنـاک ابتلای سالانه ۱۱۲هزار نفر به سرطان در ایران

آمـار هـولـنـاک ابتلای سالانه ۱۱۲هزار نفر به سرطان در ایران

سرطان
ایران ـ اجتماعی

آمار هولناک ابتلای سالانه ۱۱۲هزار نفر به سرطان در ایران

گزارش استناد شده به گفته‌های رئیس اداره مبارزه با سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور بر ابتلاء سالانه ۱۱۲ هزار نفر ایرانی داخل کشور به انواع سرطان تاکید دارد. او گفته است که این بیماری تا ۱۵ سال آینده، عامل۸۰٪ مرگ و میرها در ایران خواهد بود.

علی مطلق با بیان اینکه سرطان بعد از بیماریهای قلبی و عروقی دومین علت مرگ و میر را در جهان شامل می شود، افزود: «سرطان در ایران رو به افزایش است به طوری که به ازای هر ۱۰ هزار نفر در مردان ۱۷۷ نفر و در زنان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۴۰نفر به این بیماری مبتلا هستند.»

وی، سرطانهای سینه، روده بزرگ، معده و تیروئید را شایعترین سرطان در زنان ایرانی دانست و اظهار کرد: «سرطان های معده، پوست و پروستات از سرطان‌های شایع در مردان کشور است.»

رئیس اداره مبارزه با سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: «شیوه زندگی نامناسب، فعالیت بدنی ناکافی، مصرف کم میوه‌ها و سبزیجات و افزایش مصرف سیگار، الکل و غذاهایی که حاوی چربی هستند، از دیگر علل بروز سرطان‌هاست.»

فقط ۱۵ تا ۲۰ درصد مردم قادر به تهیه میوه و سبزیجات هستند

وی میزان مصرف میوه و سبزیجات را در بین ایرانی‌ها ۱۵٪ تا ۲۰٪ عنوان کرد و گفت: «حدود ۶۰٪ افراد در کشور فعالیت بدنی کافی ندارند و ۲۵٪ نیز کلسترول بالا دارند.»

وی، شرایط محیطی نامناسب مانند آلودگی هوا، وجود ذرات معلق در شهرها با جمعیت ۱۰۰ هزار نفر که بیش از ۱۱۵ میکروگرم است و وجود سوخت‌های فسیلی را از دیگر علل بروز سرطان ها بیان کرد.

او گفته است که یکی از راهبردهای مبارزه با سرطان در کشور افزایش آگاهی عمومی و حساسیت افراد برای کنترل این بیماری است. همچنین او به نشر کلیپ‌های هشداری و آموزشی که وظیفه بیرخانه شورای عالی سلامت وزارت بهداشت است را گوشزد کرده است.

علی مطلق افزوده است که ۴۰٪ سرطانها قابل پیشگیری هستند و در صورت تشخیص به موقع این بیماری بیش از ۸۰٪ آن قابل درمان است.

در پایان، این نکته‌ که در گزارش رئیس اداره مبارزه با سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به چشم نمی‌خورد را باید یادآور شد که  ارائه یک تصویر از وضعیت بیماری سرطان در کشور، هرچند لازم ، اما به تنهایی مشکلی را حل نمی‌کند و برجسته کردن وظایف آحاد جامعه در پیشگیری و مقابله با این بیماری خطرناک نیز کافی نیست.

تا آنجایی که به اقشار کم‌در‌آمد جامعه ما ـ که کفه سنگین آن را تشکیل می‌دهند ـ بر می‌گردد، آنها در تهیه مایحتاج اولیه زندگی خود و خانواده‌شان با مشکلات زیادی مواجه هستند تا چه رسد به اینکه بخواهند یک بیمار سرطانی احتمالی هم در خانواده‌، با مخارجی هنگفت، درمان کنند؛‌ بیمارانی که از کمترین پوشش حمایتی برخوردار نیستند.

در این رابطه چندی پیش کلیپی در فضای مجازی و حساب‌های اجتماعی دست‌ به دست می‌شد که خانمی را به خاطر نداشتن پول، بابت بستری شدن یک شب در بیمارستان، به پیاده‌رو خیابان منتقل کرده‌ بودند و بیمارستان حاضر به پذیرش وی نبود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment