ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > آزادی رضا شهابی کارگر عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه از زندان اوین

آزادی رضا شهابی کارگر عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه از زندان اوین

رضا شهابی
ایران – کارگری

آزادی رضا شهابی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه از زندان اوین

«ایران کارگر» این خبر مبارک را به خانواده محترم رضا شهابی بویژه به خانم ربابه رضایی، به همه همکاران آقای شهابی در شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و به کل جامعه کارگری ایران و به عموم مردم ایران تبریک می‌گوید و برای آقای شهابی آرزوی سلامت و موفقیت دارد.

 

امروز سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ مطلع شدیم که آقای رضا شهابی کارگر زندانی شریف و زحمتکش، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه، پس از اتمام دوران محکومیت، از زندان اوین آزاد شد و مورد استقبال گرم دوستان و خانواده قرار گرفت.

حدود ساعت ۲۲،۳۰  امشب سه شنبه ۲۲ اسفندماه، کانال تلگرامی سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه همراه با انتشار یک عکس از آقای شهابی در جمع خانواده و دوستان، خبر آزادی وی را پست کرد.

 

یادآوری می‌‌کنیم آقای شهابی در زمستان سال ۱۳۸۳ به همراه چند تن دیگر از کارکنان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ،  سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه را تأسیس کرد. شهابی در خرداد ۱۳۸۴ به عضویت هیئت مدیره ی سندیکا انتخاب شد. بازگشایی سندیکای شرکت واحد که اولین تلاش موفق کارگران پس از سرکوب‌های دهه شصت درایجاد تشکل مستقل کارگری محسوب می‌شد، از ابتدا با مخالفت حکومت و اعضای تشکل خانه کارگر، مواجه شد. در مقابل، کارگران به دفاع از تشکل خود برخاستند. در این میان می‌توان به اعتصاب کارگران شرکت واحد در زمستان ۱۳۸۴ اشاره کرد که به دنبال دستگیری  رئیس هیئت مدیره سندیکا اتفاق افتاد. در پی این اعتصاب، نیروهای امنیتی به منازل برخی از کارگران شرکت واحد هجوم برده و علاوه بر کارگران تعداد ی از اعضای خانواده‌های آن هارا نیز بازداشت کردند. مدت کوتاهی پس از این اعتراض کارگری تعدادی از اعضای سندیکای واحد از جمله رضا شهابی از کار اخراج شدند.

«دادگاه انقلاب» تهران، رضا شهابی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، را به شش سال حبس تعزیری و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های سندیکایی محکوم کرد. شهابی روز ۲۲ خرداد سال ۸۹ توسط مأموران امنیتی بازداشت شد و زندانی شد.

از آن پس رنج و مصائب رضا شهابی و همسرش آغاز شد. سلسله ای از بازداشتها و بدرفتاریها اعمال شده بر علیه این کارگر شریف از سوی ارگانهای امنیتی و قضایی از یک طرف و اعتراض و اعتصاب غذای آقای شهابی از طرف دیگر. در آخرین دور از بازداشت، رضا شهابی دوبار سکته خفیف مغزی داشت و وضعیت جسمی او روز بروز تحلیل می‌رفت اما مقامات زندان و مقامات قضایی جمهوری اسلامی از هر اقدامی جهت معالجه وی خودداری می‌کردند.

طی این مدت همه تشکلات صنفی و کارگری مستقل کشور منجمله سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، عموم فعالین مدنی، سندیکاها و اتحادیه‌های مختلف کارگری از سراسر کشورهای جهان، سازمان عفو بین‌الملل و ارگانهای مختلف، با اطلاعیه ها و بیانیه های متعدد فراخوان به آزادی رضا شهابی از زندان دادند.

همچنین باید اشاره نمود که طی این مدت خانم ربابه رضایی همسر گرامی ایشان یک دم از تلاش و فعالیت برای رساندن صدای رضا به تمام مردم ایران و همه جهانیان باز نایستاد. خانم رضایی در یکی از آخرین اقدامات اعتراضی خود روز سه شنبه ۵ دیماه به ساختمان وزارت کار در تهران مراجعه نمود و این حرکت وی با همراهی تعداد زیادی از کارگران و همکاران آقای شهابی مواجه شد. متأسفانه در نظام بی فرهنگ جمهوری اسلامی بجای پاسخگویی به دادخواهی خانم رضایی، در یک عمل زشت و شنیع ، مأموران امنیتی خانم رضایی را همراه با تعدادی از یارانشان در مقابل ساختمان وزارت کار، بصورتی وحشیانه بازداشت کردند. این اقدام پست و خارج از همه موازین انسانی، با اعتراض شدید و  عمومی مردم مواجه شد. مقامات قضائی بدنبال افتضاح این دستگیری و اعتراض عمومی، عصر همان روز دستور به آزادی خانم رضایی دادند.

برای شناخت بهتر از اخلاق و ارزشهای اخلاقی حاکم بر جمهوری اسلامی و نهادهای قانونی و قضائی آن خوب است اشاره کنیم که درحالیکه رضا شهابی طی مدت بازداشت خود و بخصوص بعد از دهها روز اعتصاب غذا، از بیماریهای مختلفی رنج می‌برد، مرخصی استعلاجی او را جزو روزهای زندان به حساب نیاورده و مابه ازاء روزهای معالجه که آقای شهابی در خارج از زندان در بیمارستان بسر می برد به حکم زندان او اضافه کردند.

این اعمال زشت و ننگین را فقط در قاموس جمهوری اسلامی می‌توان یافت.

امروز اما خوشبختانه این کارگر شریف و زحمتکش در پایان دوران محکومیتش که دوران آزادگی او است از زندان رها شد.

«ایران کارگر» یکبار دیگر آزادی آقای رضا شهابی را به همسر گرامیشان خانم ربابه رضایی  و همه همکارانشان، به جامعه کارگری کشور و به عموم مردم ایران تبریک می‌گوید.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment