ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > آبادان : پلمب شدن مــحــل کــســب و کــار ۲ شــهــرونــد بــهــایــی

آبادان : پلمب شدن مــحــل کــســب و کــار ۲ شــهــرونــد بــهــایــی

آبادان
ایران – اجتماعی

آبادان : پلمب شدن محل کسب و کار ۲ شهروند بهایی

روز پنج‌شنبه ۲۱ تیرماه ۱۳۹۷، به بهانه های واهی محل کسب و کار دو شهروند بهایی به نام‌های «آرمان آزادی» و «آرام آزادی» در آبادان پلمب و جواز کسب این شهروندان باطل شد. براساس گزارشات رسیده، روز پنج‌شنبه ، یک فروشگاه چرخ خیاطی در آبادان که متعلق به دو برادر بهایی به نام‌های « آرمان آزادی » و « آرام آزادی » است، توسط نیروهای امنیتی پلمب شد.

یک منبع نزدیک به این دو شهروند بهایی گفت: « این شهروندان حدود ۳۸ سال در این مغازه مشغول به کار بودند. روز گذشته ماموران امنیتی محل کسب آنها را به بهانه های واهی پلمب کرده و جواز کسبشان را نیز باطل کرده‌اند. »

علیرغم اینکه هنوز از جزییات بازجویی و دلایل پلمب محل کسب این دو شهروند اطلاع خاصی در دست نیست اما بر اساس نمونه های مشابه در گذشته، بخصوص در سالهای اخیر جلوگیری از فعالیت اقتصادی بهاییان بعنوان یک اهرم فشار بر پیروان این اقلیت دینی مورد استفاده سازمان یافته نهادهای انتظامی و امنیتی قرار می گیرد.

بر اساس باور دینی گاها شهروندان بهایی اماکن کسب خود را به هدف اجرای مناسک مذهبی تعطیل می کنند. اما دستگاه‌های انتظامی و امنیتی علیرغم حقوق مشخص قانونی و شهروندی افراد در عمل به باورهای دینی خود و نحوه مدیریت اماکن تجاری خود، به پلمپ اماکن کسب آنان اقدام می کنند. اقدام به پلمب مراکز صنفی شهروندان بهایی در حالی انجام می‌شود که براساس بند ب ماده ۲۸ قانون نظام صنفی، صاحبین واحد صنفی می‌توانند تا سقف ۱۵ روز در سال واحد صنفی خود را بدون اطلاع اتحادیه تعطیل نمایند.

پلمب اماکن کسب بهاییان در ایران در حالی ادامه دارد که شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور حقوق شهروندی ۱۲ آذرماه سال جاری در گفتگو با رسانه ها گفت که « راجع به پلمپ اماکن تجاری و ممانعت از فعالیت بهایی‌ها، استعلاماتی از معاونت حقوقی رئیس جمهور شده است و این بحث را ازطریق حقوقی پیش می‌بریم تا راهکاری برای موضوع بیابیم.» اما این وعده وعید های تکراری تا کنون هیچ نتیجه ای نداشته است و همچنان فشار بر شهروندان بهایی ادامه دارد.

بیشتر بخوانید: اخراج خانم کیانا ثنایی شهروند بهایی از دانشگاه به علت اعتقادی

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment