ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > سوء تغذیه کودکان دانش‌آموز واقعیتی دردناک در مدارس ایران

سوء تغذیه کودکان دانش‌آموز واقعیتی دردناک در مدارس ایران

کودکان دانش‌آموز
ایران – اجتماعی – کودکان

سوء تغذیه کودکان دانش‌آموز واقعیتی دردناک در مدارس ایران

مهرزاد حمیدی، معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش می‌گوید «بسیاری از کودکان دانش‌آموز به ویژه در مناطق محروم» از سوء‌تغذیه رنج می‌برند.
اما راه حلی که حمیدی ارائه می‌دهد به این خلاصه می‌شود که « باید حتماً این مسئله پیگیری شود.»

طبق گزارشات رسیده بر اساس آمارهای رسمی حداقل ۲۰۰ هزار کودک زیر ۶ سال در ایران سوء‌تغذیه دارند. بر اساس آمار وزارت بهداشت هم ۳۰ درصد ایرانیان گرسنه‌اند و نان برای خوردن ندارند. هیات وزیران در سال ۵۸ مصوبه‌ای برای تغذیه رایگان دانش‌آموزان در مناطق محروم داشته اما این طرح همچنان به درستی اجرا نمی‌شود و آموزش و پرورش فقط شیر رایگان در مدارس توزیع می‌کند.

در بررسی ریشه ای این مشکل می‌بینیم که دانش آموزانی که ما در مدرسه با آنان رو به رو می‌شویم دوران نوزادی و کودکی خود را پشت سر گذاشته‌اند و از نظر وضعیت تغذیه ای یکی از مهم ترین دوران زندگی خود را از دست داده‌اند .

آنچه در وحله اول مهم است دوران جنینی و سال اول تولد، دوران رشد کودک است و رسیدن مواد تغذیه ای اعم از پروتئین ، انرژی و ریز مغذی ها نقشی بسیار مهم و اساسی در رشد و تکامل کودک تا دوران مدرسه دارند . عوارض بعضی از این کمبودها چنانچه طفل در این دوران با آن روبه رو شده باشد در سنین مدرسه چه بسا دیگر غیر قابل جبران است.

کودکان سنین مدرسه به ویژه اگر متعلق به خانواده هایی هستند که از نظر اقتصادی و اجتماعی در سطح پایینی هستند، ممکن است به درجاتی از فقر آهن و کم خونی ناشی از آن مبتلا شوند.

در همین رابطه سال گذشته معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون گفته بود ۱۵۰هزار کودک مبتلا به سوء تغذیه در کشور وجود دارد. روحانی در مبارزات انتخاباتی خود قول داده بود تا پایان دور دوم دولتش هیچ‌کس در ایران زیر خط فقر زندگی نکند این در حالیست که تعداد خانوارهای مستاجر زیر خط فقر در سال ۹۲ نزدیک به دو و نیم میلیون خانوار بوده که به گفته مدیر مطالعات علمی طرح جامع مسکن این میزان به سه میلیون و ۲۰۰هزار خانوار رسیده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment