ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > افزایش همزمان و چشمگیر قیمت سکه و ارز در بازار ایران

افزایش همزمان و چشمگیر قیمت سکه و ارز در بازار ایران

افزایش قیمت سکه و ارز
ایران – اقتصادی

افزایش همزمان و چشمگیر قیمت سکه و ارز در بازار ایران

در بازار آزاد ایران قیمت سکه طلا و ارز با رشدی چشمگیر، افزایش می‌یابد. همه خبرگزاری‌های دولتی ایران روز سه شنبه ۱۴ آذر گزارش دادند که قیمت سکه تمام (طرح جدید) در بازار آزاد تهران با ۳۹ هزار تومان افزایش نسبت به روزهای قبل به یک میلیون و ۴۳۷ هزار تومان رسید.
طبق این گزارشات، همزمان نرخ همه ارزها نیز افزایش پیدا کرد و قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد با افزایش ۲۰ تومانی به ۴۲۱۰ تومان رسید.

افزایش قیمت ارز در حالی صورت می‌گیرد که در پایان تابستان که جهش ناگهانی در نرخ ارز آزاد رخ داد، مقامات دولتی آن را موقتی دانسته و اعلام کردند که نرخ ارز پایین می‌آید.
در ماه شهریور گذشته قیمت دلار از حدود سه هزار و ۷۰۰ تومان به حدود چهار هزار تومان رسید اما مقام‌های دولت با اعلام سیاست‌های کنترلی و تاکید بر نظارت بر بازار آن را موقتی دانستند. اما اکنون به نظر می‌رسد قیمـت دلار نه تنها قرار نیست پایین آمده یا ثابت بماند بلکه رو به افزایش است.

تعدادی از کارشناسان و رسانه‌ها دلایل این رشد قیمـت را افزایش تقاضا برای مسافران خارج از کشور در آستانه سال نو میلادی و کاهش ورود ارز صادرکنندگان پتروشیمی به بازار در کنار دلالی واسطه‌ها می‌دانند.

یادآوری می‌شود که شدیدترین افزایش نرخ ارز در ایران در اواخر دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد رخ داده بود که موجب آن شده بود که قیمـت دلار از حدود هزار تومان در طول یک سال به نزدیک چهار هزار تومان برسد. این زمانی بود که تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه اتمی ایران اقتصاد کشور را به شدت با بحران مواجه کرده و سیاست‌های اقتصادی دولت نیز موجب کاهش ارزش ریال شده بود.

بالا رفتن دو ماه پیش قیمت دلار نیز پس از آن صورت گرفت که ترامپ از تایید پایبندی ایران به برجام خودداری کرد و از کنگره امریکا خواست برای اصلاح توافق اتمی با ایران راهکاری بیابد، در غیر اینصورت آمریکا از این توافق خارج می‌شود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment